2021 júliusában a Google bevezette az optimalizált célzást. Ez egy automatikus célzási mód, melyet a Display, Discovery és egyes video kampányokban alkalmazhatunk. “A cél az, hogy a hirdetők olcsóbb konverziókhoz jussanak, amelyek kívül eshetnek a vélt közönségen" - nyilatkozta a Google.
Mi az az optimalizált célzás?
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a Video Action és Discovery kampányokhoz tudunk hozzáadni optimalizált célzást. Ez az új funkció a manuálisan beállított célzás közönségszegmensein túlmutatva megtalálja azokat az ügyfeleket, akiket esetleg elmulasztottunk, így javítva a kampány teljesítményét. A közönségbővítés (ld. lejjebb) funkcióhoz hasonlóan az optimalizált célzás a közönségszegmensek segítségével tájékoztatja rendszerünket a konverziók azonosításáról, és további vevőcsoportok megtalálásáról, akik valószínűleg konverziót hajtanak végre, és elérik a kampánycélt. Ezenkívül az optimalizált célzás demográfiai szegmenseket is hozzáadhat, hogy több konverziót találjon.
Az automatizáció itt arra törekszik, hogy olyan embereket célozzon, akik a leginkább hajlandóak konverzióra, ehhez a megadott közönséget és demográfiai célzást veszi kiindulásnak, és a valós idejű konverziós adatokat veszi alapul. Megnézi például, mire keresnek azok az emberek, akik mostanában konvertáltak.
Mikor érdemes használni?
Az optimalizált célzás előnyei többek között, hogy
- egyszerűsíti a célzást és az optimalizálást,
- különböző közösségtípusok között működik,
- kiterjeszti az elérést.
Nagyon hasznos eszköz, amikor úgy látjuk, hogy a célzási beállításaink rosszul teljesítenek. Akkor például ha
- a közönség-kiterjesztés sem hozott eredményt,
- lassan jönnek a számok vagy nagyon kicsi közönséget célzunk,
- szeretnénk új vásárlókat vagy új potenciális célcsoportot találni.
Működése, ajánlattételek
Azok a célcsoportok, amelyeket az optimalizált célzás is használ, meg vannak jelölve az adott Google Ads kampányban “Jel” címkével:
#m1-y#Fontos, hogy ez az automatizáció figyelembe veszi a kizárásokat is.##
Kétfajta ajánlattételt használhatunk hozzá, a konverzió maximalizálást vagy a cél CPA ajánlattételt. Ha az oldal forgalmát szeretnénk növelni, a konverziós célunk pedig az oldallátogatás, használjuk a konverzió maximalizálást.
Amennyiben a Google-Ads hirdetéskezelés során elsősorban a konverziókra fókuszálunk, a konverzió maximalizáláson kívül dönthetünk a cél CPA mellett is - ekkor ugye a konverziós költséget is szem előtt tartjuk. Ez a két ajánlattétel azért is ideális az optimalizált célzáshoz, mert mindkettő a konverziós adatokat figyeli a legjobb eredmény elérése érdekében.
#promobox-newsletter###
Mi a különbség a közönség-kiterjesztés és az optimalizált célzás között?
Míg a közönség-kiterjesztés, ami egy ideje már működik a display kampányoknál, a kézi beállítású közönségek kibővítését végzi további konverziók elérése érdekében, addig az optimalizált célzás kifejezetten a konverzió-fókuszú viselkedést figyeli, a célzási beállításaidon alapulva, ám azokon szükség szerint túllépve. Azt nézi, hogyan viselkedik a konvertáló a valós idejű konverziós adatok alapján.
Lényegében az elsődleges különbség a Google közönségbővítése és az optimalizált célzás között az, hogy az első csak az adott kampány közönségeire terjed ki, míg az utóbbi nem csak a meghatározott célközönségeken alapul, hanem bővülhet a célzás bármely, eddig nem használt területére (például a demográfiai adatokra), annak érdekében, hogy a konverzió végrehajtását jobban elősegítsük. Például, ha a 25-35 éveseket célozzuk meg, de a 36-45 évesek hasonló konverziós hajlandóságot mutatnak, akkor ez a korosztály is bevonódik a célzásba.
Beállítási opciók és tanulási idő
Amikor létrehozzuk a kampányt, ugyanúgy be tudjuk állítani manuálisan a közönséget, az optimalizált célzás pedig ezt figyelembe véve működik úgy, hogy a konverziókat tekinti elérhető célnak.
Fontos ugyanakkor, hogy nem szükséges manuálisan is beállítanunk közönséget egy ilyen kampányban az optimalizált célzás működéséhez, így ilyen értelemben használhatjuk úgy is, mint egy smart kampányt, automatikus célzással. Azonban itt fontos megjegyezni, hogy az induló költség magasabb lehet ebben az esetben, mert több adatot kell feltérképezni, amíg sikerül meghatározni a közönséget.
#m1-p#Az optimalizált célzás tehát önmagában is használható új potenciális ügyfelek keresésére, meghatározott célzás nélkül.##
Ezekben az esetekben az optimalizált célzás olyan forrásokat használ, mint a céloldal URL-je és a hirdetésben szereplő kreatív elemek. Még ha a manuális beállítások nem is “tökéletesek”, az optimalizált célzás továbbra is tiszteletben tartja a költségkeretet, és megpróbálja megtalálni a konverziókat a cél CPA figyelembe vételével.
Az optimalizált célzás bekapcsolása után legyünk türelmesek, ugyanis a rendszernek időre van szüksége, amíg megtalálja a legjobban konvertáló közönségeket.
- új kampány esetén várjunk az eredmények kiértékelésével addig, míg összegyűlik 50 konverzió vagy eltelik két hét
- meglévő kampánynál két hét után értékeljünk
Ha megnézzük a fiókunkat, láthatjuk, hogy pl. a discovery kampányoknál az optimalizált célzás már automatikusan be van kapcsolva, így ha mégsem szeretnénk alkalmazni, ki kell kapcsolni a hirdetéscsoport beállítási opcióinál:
Zárszó, konklúzió, ajánlás, összegzés
Aki szereti az automatizmusokat és hisz a mesterséges intelligencia teljesítménynövelő erejében, annak ismét egy hasznos segítség lehet az optimalizált célzás. Különösen akkor, ha a szokásos módokon nem találta meg az ideális célzást a display kampányokban. Kísérletezzünk, teszteljünk, próbáljuk ki, nézzük meg, mit tud az új funkció!
#promobox#Ha szakértőkre bíznád a Google Ads kampányaidat, akik folyamatosan monitorozzák az iparági újdonságokat és javasolják a relevánsokat Számodra, akkor vedd fel velünk a kapcsolatot!##